Liber Herbarum II:
Copyright © Erik Gotfredsen.
Den ukomplette reference-guide til lægeplanter og plantemedicin
The incomplete reference-guide to Herbal medicine
Der unvollständige Referenz-Guide für Arzneipflanzen und Heilkräuter
Hið ófullkomna uppsláttarrit um lækningajurtir
A guia incompleta das plantas medicinais
Index Legal statement Generel Help

Updated: 27-03-2015 21:38:40

Former
DK: Beta-Amyrin

Nerol

Next
DK: Palmitolsyre

IngredientsPlantUse
LiberHerbarum Minor
LiberHerbarumMinor LiberHerbarumMinor LiberHerbarumMinor LiberHerbarumMinor LiberHerbarumMinor LiberHerbarumMinor

Ser.nr.1448
Nerol
Nerol
Nerol
Nerol
nerol
Nerol
top of pageIngredientsPlantUse


Nomina herbarum

Plantenavne

Plant names

Pflanzennamen
Used part
Aeolanthus myriantha-Ninde-Flos/Flores 503-1974
Agathosma betulinaBukkoAgathosma betulinaBaccostrauchOther/Unspecified 503-37
Aloysia citrodoraCitronverbenaLemon verbena-Other/Unspecified 503-59
Aloysia citrodoraCitron-verbenaLemon verbenaZitronenstrauchOther/UnspecifiedFolia 32-29, 503-59
Andropogon nardusCitronellaCeylon citronellaCitronellgrasOther/Unspecified 503-340
Artemisia dracunculusEstragonTarragonEstragonOther/Unspecified 503-123
Artemisia vulgarisAlmindelig gråbynkeMugwortGemeiner beifussOther/Unspecified 503-127, 506
Boldea fragransBoldoBoldoBoldeaFolia 503-715
Bursera delpechiana-Lignaloe-Other/Unspecified 503-189
Camellia sinensisTeBlack teaChinesischer teeFolia 503-198
Cananga odorataYlang-ylangChanel #5 treeIlang ilangOther/UnspecifiedFlos/Flores 61, 503-200
Centella asiaticaAsiatisk centellaAsiatic pennywortAsiatische wassernabelOther/Unspecified 503-235
Cinnamomum camphoraKamferCamphor treeKampferbaumFolia 503-267
Cinnamomum verumCeylon-kanelTrue cinnamonCeylon-zimtbaumOther/UnspecifiedFolia 503-269
Cistus creticusGummibærende soløjeAmbreineÄgeische cistroseFolia 503-272
Citrus aurantium ssp bergamia-BergamotBergamotteOther/Unspecified 62
Citrus limonCitronLemonZitroneOther/Unspecified 503-279
Citrus reticulataMandarinChen-piClementineFructus/Semen 503-281
Citrus sinensisAppelsinChina orangeApfelsineOther/UnspecifiedFructus/Semen 61, 503-282
Citrus x aurantiumPomeransBigarade orangeBittere orangeOther/UnspecifiedFolia 61, 503-276
Citrus x paradisiGrapefrugtGrape fruitGrapefruitOther/Unspecified 503-283
Coriandrum sativumAlmindelig korianderCorianderKorianderOther/UnspecifiedFructus/Semen 503-308
Cymbopogon citratusCitrongræsCitronella grassCitronellaOther/Unspecified 61, 503-337
Cymbopogon parkeri-Skhabar-Other/Unspecified 503-341
Cymbopogon winterianusÆgte citrongræsCymbopogon grass-Other/Unspecified 503-342
Elettaria cardamomumMalabarkardemommeElettariaGrüner kardamomOther/UnspecifiedFructus/Semen 503-377
Elsholtzia eriostachya var. pusilla-'dwarf' bush mint-Other/Unspecified 503-1998
Elsholtzia pilosa-Hairy mint shrub-Other/Unspecified 503-2001
Eucalyptus behriana-Bull mallee-Folia 503-2106
Eucalyptus cuprea---Folia 503-2105
Eucalyptus desquamata---Folia 503-2113
Eucalyptus fasiculosa---Folia 503-2116
Eucalyptus intertexta---Folia 503-2107
Eucalyptus lansdowneana---Folia 503-2110
Eucalyptus largisparsa---Folia 503-2104
Eucalyptus leucoxylon-Iron bark tree-Folia 503-2117
Eucalyptus melanophloia-Silver-leaf ironbark-Folia 503-2115
Eucalyptus ochrophloia---Folia 503-2108
Eucalyptus odorata---Folia 503-2112
Eucalyptus populnea---Folia 503-2102
Eucalyptus porosa---Folia 503-2111
Eucalyptus sparsa---Folia 503-2103
Eucalyptus viridis---Folia 503-2114
Helichrysum angustifolium-Everlasting-Other/Unspecified 503-468
Helichrysum italicumKarryplanteCurry plantItalienisches sonnengoldOther/Unspecified 62
Humulus lupulusAlmindelig humleCommon hopHopfenOther/UnspecifiedFructus/Semen 503-480, 506
Hypericum perforatumPrikbladet perikonSt john's wortEchtes johanniskrautOther/Unspecified 503-491
Hyssopus officinalisÆgte isopHerb hyssopYospFoliaFlos/Flores 503-495, 506
Jasminum officinaleLægejasminAnbarEchter jasminOther/UnspecifiedFlos/Flores 61, 503-508
Juniperus communisAlmindelig eneCommon juniperGemeiner wacholderOther/UnspecifiedFructus/Semen 503-516, 506
Laurus nobilisÆgte laurbærBay laurelLorbeerFolia 503-543
Lavandula angustifoliaÆgte lavendelCommon lavenderLavendelOther/Unspecified 61
Lavandula latifoliaBredbladet lavendelAspicBreitblättriger lavendelOther/Unspecified 503-545
Lavandula x intermedia-Bastard lavenderLavandinOther/Unspecified 503-546
Mangifera indicaMangoCommon mangoMangoFlos/Flores 503-600
Melaleuca alternifoliaTetræMelaleuca alternifoliaAustralischer teebaumFolia 503-1273, 506
Melia azedarachPaternostertræBarbados lilacChinesische holunderOther/Unspecified 503-608
Melissa officinalisCitron melisseLemon balmMelisseOther/Unspecified 503-612, 506
Mentha piperitaPeber-myntePeppermintPfeffer-minzeOther/Unspecified 506
Mentha pulegiumPolej-myntePenny royalPolei minzeOther/Unspecified 503-617, 506
Monarda fistulosaHestemynteWild bergamotWilde bergamotteOther/Unspecified 503-635, 506
Myristica fragransMuskatMaceBaumOther/Unspecified 503-649
Myrtus communisAlmindelig myrteCommon myrtleBraut-myrteOther/Unspecified 503-652
Nepeta catariaAlmindelig katteurtCat nipEchte katzenminzeOther/Unspecified 503-658, 506
Ocimum basilicumBasilikumSweet basilBasilikumOther/Unspecified 503-667, 506
Origanum vulgareAlmindelig merianOreganoDostOther/Unspecified 503-2085
Origanum vulgare var. viride---Other/Unspecified 503-2084
Pelargonium citrosum-Citrosa-Other/Unspecified 503-2135
Pelargonium roseum-Scented geranium-Other/Unspecified 503-2231
Pimenta acris-Bay rumBayFolia 503-741
Polianthes tuberosaTuberoseTuberosaNachthyazintheFlos/Flores 503-768
Robinia pseudacaciaAlmindelig robinieAcaciaFalsche akazieOther/UnspecifiedFlos/Flores 61, 503-863, 506
Rosa gallicaFransk roseGallic roseEssig-roseFlos/Flores 503-868
Rosa x centifoliaCentifolieroseProvence roseZentifolieOther/Unspecified 503-866
Rosa x damascenaAleksandrinerroseDamask roseDamaszener-rosenOther/Unspecified 503-867
Rosmarinus officinalisRosmarinRosemaryRosmarinOther/Unspecified 503-873
Salvia sclareaBroget salvieClaryMuskateller-salbeiOther/Unspecified 503-889
Sambucus nigraAlmindelig hyldElderSchwarzer holunderOther/Unspecified 503-892
Satureja hortensisAlmindelig sarSummer savoryBohnenkrautOther/Unspecified 503-903
Satureja montanaVinter-sarWinter savoryWinter-bohnenkrautOther/Unspecified 61, 503-904
Sideritis mugronensis---FoliaFlos/Flores 503-2048
Sideritis scardica-Balkan sideritis-Other/Unspecified 503-2050
Skimmia arborescens---Folia 503-1092
Tamarindus indicaTamarindeTamarindTamarindenbaumFructus/Semen 503-992
Telosma cordata-Chinese violet-Flos/Flores 503-5009
Teucrium cyprium-Cyprus germander-Folia 503-2058
Teucrium divaricatum canescens---Folia 503-2059
Teucrium kotschyanum-Stavros kotschy's germander-Folia 503-2061
Teucrium micropodioides-Germander-Folia 503-2062
Thymus funkii-Funk's thyme-Other/Unspecified 503-2100
Thymus longicaulis-KekikLangenstengliger thymianOther/Unspecified 503-2095
Thymus x citriodorusCitron-timianLemon thymeZitronen-thymianOther/Unspecified 503-2099
TiliaLindLimeLindenFlos/Flores 503-1017
Vaccinium corymbosumAmerikansk blåbærAmerican blueberryAmerikanische blaubeereFructus/Semen 503-1038
Vaccinium myrtillusAlmindelig blåbærBilberryHeidelbeereOther/Unspecified 503-1040
Vitis viniferaAlmindelig vinCommon grape vineEuropäische weinrebeFolia 503-1068
Zingiber officinaleÆgte ingefærGingerIngwerOther/UnspecifiedRadix/Rhizoma/Tuber/Bulbus 503-1078, 506
top of pageIngredientsPlantUse


Sygdomme & anvendelser

Diseases & Uses

Krankheiten & Anwendungen
##<3083>## GBTrichomonicide- 503
antiseptiskantisepticAntiseptikum 503
aromastofAromaticAroma 503
beroligende middelsedativeTranquilizer 503
ParfumePerfumeParfüm 503
pesticidPesticidePestizid 503
top of pageIngredientsPlantUse
Custom Search
Copyright © Erik Gotfredsen